Mikrorajonizace půdy
Různorodá skladba a pestrost půdního fondu na většině území ČR se promítá do různorodosti v areálu půdních bloků LPIS. Tato různorodost je dále zvyšována velkou výměrou bloků v podmínkách ČR (průměrná výměra kolem 13ha). Veškeré agrotechnické zásahy probíhají obvykle na celé výměře bloku jednotně. Tím ovšem dochází k nižšímu využití potenciálu půdy, jelikož dochází k paušálnímu přístupu, který nerespektuje různorodost stanovištních podmínek a půdního fondu (především pedologickou, pedohydrologickou a orografickou). Navíc je zjevné, že v ČR probíhá dlouhodobé působení řady zjevných i skrytých faktorů degradace půdy. Vyhrocená situace byla (či zčásti ještě je) v tomto smyslu u eroze půdy a narůstajícího deficitu organické hmoty v půdě a probíhající likvidace mikrobielní složky půdy v systému konvenčního zemědělství. V největší míře to je patrné u systémů pěstování širokořádkových plodin na orné půdě. Souhrnně lze konstatovat dlouhodobou neudržitelnost tohoto systému závislého na agrochemických vstupech (průmyslová hnojiva, pesticidy), likvidujícího živou složku půdy a degradujícího vícesměrně produkční potenciál půdy. Degradovaná půda není schopna efektivně využít aplikované vstupy do půdy.
Mikrorajonizace půdy je tak řešena v těchto krocích:
Srovnávací analýza dopadů mikrorajonizace a konvenčního zem. hospodaření
Limity a bariéry prosazování mikrorajonizace v zemědělské praxi
Koncept udržitelného zemědělství a efekty mikrorajonizace půdy
V činnosti operační skupiny budou sledovány na blocích LPIS v hospodářském obvodu ZD Pooslaví následující jevy a procesy v půdě a porostech plodin:
- heterogenita základních pedologických a hydropedologických vlastností zemědělské půdy uvnitř plochy bloku LPIS a s vazbou na orografii
- zásobenost a agrochemické vlastnosti dle údajů AZP, případně doplňkově další parametry
- vodní eroze půdy (-výpočtově) a v reálných projevech také na místě
- živá složka půdy
- vodní režim půdy -infiltrace, retenční potenciál, výskyt sucha
- fyzikální vlastnosti – utužení/degradace půdní struktury
- stav porostů - biomasa, stav, fenofáze, projevy poškození